Наред с психическите и социални различия изследователите на половете търсят обяснения за статистическите разлики също в биологичния строеж и хормоналните специ фики на мъжкия и женския организъм.
Когато изпита глад, мъжът посяга към пържолата или стека. Със 160 г консумация на месо на ден силният пол надвишава употребата на месо и колбаси почти два пъти в сравнение с жените. Те пък според статистиката посягат по-често към кошницата с плодове.
Органично погледнато е съвсем логично жените да се хранят различно. Тяхното тяло е с по-малка мускулна маса и съдържа по-малко вода, за сметка на това разполага с по-големи мастни запаси. Като цяло жените са по-дребни и се нуждаят от по-малко енергия. По тези причини женската обмяна на веществата функционира по различен начин от мъжката. „Поради често по-ниските енергийни нужди жените би следвало да консумират високостойностни храни с повече витамини и по-малко калории”, – е на мнение д-р Каролин Кремс, диетолог- изследовател от института Макс- Рубнер в Карлсруе. Междувременно изследователите откриват все повече доказателства за не чак толкова малките различия между половете включително в областта на медицината. Така например в целия свят жените живеят по-дълго от мъжете – европейките средно с 6-7 години! Сърдечно-съдовите и раковите заболявания се срещат по-често при мъжкия пол, жените пък страдат по-често от хронични болки. Мъжете и в днешно време продължават да се отнасят по-небрежно към здравето си и да поемат повече рискове – пушат и употребяват повече алкохол, хранят се по-нездравословно и по- рядко ходят на лекар. Разликите обаче се променят, когато жените се изравняват с мъжете в консумацията на тютюн, алкохол и месни продукти. Оше повече, че женският организъм понася по-малки количества нездравословни съставки. Актулни изследвания на “Cora” и “Nurses’ Health” показват, че увеличената консумация на червено месо и колбаси при жените е свързана с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, и особено от сърдечен инфаркт. Високото кръвно налягане, диабетът, нарушенията в обмяната на мазнините, липсата на движение, затлъстяването и негативният стрес при всички положения увеличават този риск. При това продължава да битува мнението, че инфарктът е преди всичко „мъжка” болест и тези рискове се подценяват. Данните за 2009 година обаче посочват друго – само в Германия от инфаркт са починали 30 559 мъже, но също и 26 216 жени.