Осезаеми симптоми: Загуба на урина при кашляне, смях, повдигане на тежести, изкачване на стълби или друг вид физически дейности и натоварвания. При това обаче липсва позив за уриниране.
На какво се дължи: Сфинктерът на пикочния мехур не функционира вече правилно. Най-често това е предизвикано от слабост или смъкване на тазовото дъно, което може да се появи като последица от раждане. Липсата на естроген след климактериума също може да изиграе важна роля, тъй като тогава уретрата се кръвоснабдява по-лошо и губи еластичността си. Ражданията и операциите допълнитетелно отслабват тазовото дъно. Запекът, газовете, наднорменото тегло, бременността, увеличаването на матката също могат да засилят натиска върху пикочния мехур. Някои медикаменти (например психотропните) увреждат сфинктера на уретрата. Това помага: При по-леки форми помага трениране на тазовото дъно. Ако това се окаже недостатъчно, инконти- ненцията може да бъде овладяна посредством имплантирането на „TVT-връзка”: тя се прикрепя към уретрата като поддържаща конструкция (прочетете в следващия брой статията „Мини операция може да излекува слабостта на пикочния мехур”).
Какво става при премълчаване: Ако не се лекува, болестта непрекъснато се влошава. Ако се вземат обаче навременни мерки, с трениране на тазовото дъно може да бъде избегната оперативната намеса.